Kiedy oddłużenie firmy jest możliwe?

Oddłużenie firmy to opcja dla tych przedsiębiorców, którzy na co dzień borykają się z problemem utraty płynności finansowej. Oddłużenie firmy można uzyskać na kilka sposobów. Najskuteczniejszym jest jednak jedna z opcji, które dają przepisy Prawa restrukturyzacyjnego. Jak zatem skorzystać z dobrodziejstw prawa restrukturyzacyjnego i co można dokładnie dzięki nim uzyskać? Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Prawo restrukturyzacyjne daje możliwość zmiany sposobu spłaty zobowiązań, a nawet umorzenia ich części. Kiedy oddłużenie firmy w ramach postępowania restrukturyzacyjnego jest możliwe? Co, jeśli wierzyciele zawrą układ, a sąd odmówi jego zatwierdzenia? Przeczytaj artykuł do końca, aby poznać szczegóły.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji firmy.

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak możemy Ci pomóc!

Kontakt

Oddłużenie firmy – jak to zrobić?

Jest kilka sposobów na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Oddłużenie firmy przedsiębiorca może przykładowo uzyskać na skutek podjęcia negocjacji z wierzycielami. Odbywa się to poza postępowaniem restrukturyzacyjnym. Jeśli negocjacje są umiejętnie prowadzone oraz przedstawiono wierzycielom „wariant siłowy”, czyli restrukturyzację sądową z towarzyszącą jej upadłością (jako wariant alternatywny dla restrukturyzacji) – zawarcie porozumienia jest w zasięgu dłużnika.

Jednak, gdy ma dojść do redukcji zobowiązań, postępowanie restrukturyzacyjne jest dla wierzycieli bardziej opłacalne. Ten wariant pozwala im bowiem „wrzucić” umorzoną część wierzytelności w koszty prowadzonej działalności. Jest to tzw. premia podatkowa dla wierzyciela.

Umorzenie zobowiązań w upadłości jest wariantem niechcianym zarówno przez wierzyciela, jak i dłużnika. Upadłość jest zatem zazwyczaj  dość skutecznym argumentem w negocjacjach. Poziom zaspokojenia wierzycieli w postępowaniu upadłościowym jest bowiem zazwyczaj o wiele mniejszy niż na skutek zawarcia układu z wierzycielami. Jednak czasem zdarza się, że na negocjacje bądź restrukturyzację jest już za późno. Wtedy nie pozostaje nic innego, jak ogłosić upadłość.

Kiedy restrukturyzacja może się udać?

Szansa na oddłużenie firmy jest tym większa, im przedsiębiorstwo szybciej podejmie działania zmierzające do wdrożenia środków restrukturyzacyjnych. Z restrukturyzacją nie warto bowiem czekać. Jeśli przedsiębiorca czeka zbyt długo, spada ekonomiczna wartość firmy i zwiększa się zazwyczaj liczba zajęć komorniczych. To może sprawić, że dłużnik nie będzie w stanie odzyskać płynności finansowej.

Jeśli otwarte zostanie postępowanie restrukturyzacyjne, przedsiębiorca musi mieć świadomość, że wszystkie zobowiązania muszą być terminowo regulowane. W przeciwnym razie sąd może odmówić zatwierdzenia układu zawartego przez wierzycieli. Nie wystarczy samo przekonanie wierzycieli do układu. Układ musi zostać pozytywnie zaopiniowany przez sąd restrukturyzacyjny. Art. 165 Prawa restrukturyzacyjnego głosi:

Sąd odmawia zatwierdzenia układu, jeżeli narusza on prawo, w szczególności, jeżeli przewiduje udzielenie pomocy publicznej niezgodnie z przepisami, albo jeżeli jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany. Domniemywa się, że jest oczywiste, że układ nie będzie wykonany, jeżeli dłużnik nie wykonuje zobowiązań powstałych po dniu otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego”.

Kiedy oddłużenie firmy jest możliwe?

Aby oddłużenie firmy było możliwe, sytuacja ekonomiczna dłużnika musi pozwalać mu przynajmniej na terminowe regulowanie zobowiązań powstałych po otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego. W przeciwnym razie sąd może odmówić zatwierdzenia układu.

Przedsiębiorco, jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, nie czekaj! Im szybciej podejmiesz działania, tym większa szansa na wyjście z opresji i uratowanie przedsiębiorstwa. Skontaktuj się z doradcą restrukturyzacyjnym, który pomoże Ci podjąć odpowiednie kroki i przeprowadzi Cię przez cały proces. Zapewniamy profesjonalną i kompleksową obsługę prawno – ekonomiczną Twojej firmy. Pomożemy Ci wyjść na prostą. Skontaktuj się z nami!

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

kontakt@lipinskikancelaria.pl, tel. 792 873 876

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu. 

Polecane artykuły

Układ z wierzycielami w upadłości konsumenckiej

Układ z wierzycielami w upadłości konsumenckiej to jedna z możliwości oddłużenia. Zastosowanie takiej metody oddłużenia jest szczególnie wskazane w przypadku dłużników posiadających większe dochody. Poprzez układ z wierzycielem dłużnik może w pewnym zakresie ochronić posiadany majątek, co odróżnia tę procedurę od zwykłego postępowania upadłościowego. Układ z wierzycielami w upadłości - najważniejsze informacje Prowadzeniem postępowania zajmuje…

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem?

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem? Pytanie to może zastanawiać osoby, które stały się niewypłacalne. Chęć ogłoszenia upadłości konsumenckiej należy poprzedzić analizą sytuacji, w jakiej znalazł się dłużnik. Taka analiza może również pokazać, że dłużnika zanim ogłosi upadłość może skorzystać z zawarcia ugody. Zanim dojdzie do ogłoszenia upadłości warto zdecydować się na porozumienie z wierzycielami. Podjęcie…

Przebieg postępowania upadłościowego

Przebieg postępowania upadłościowego to etapy, które następują w czasie ogłaszania upadłości. Głównym celem prowadzonego postępowania jest zaspokojenie wierzyciel. Wskazuje się, że takie zaspokojenie powinno nastąpić na możliwie jak najwyższym poziomie. Poza tym jeśli pojawią się odpowiednie przesłanki przedsiębiorca ogłaszający upadłość może w dalszym ciągu zachować przedsiębiorstwo. Zaspokojeniu wierzycieli służy likwidacja majątku. Jednakże jego likwidacja, jak…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania