Układ z wierzycielami w upadłości konsumenckiej to jedna z możliwości oddłużenia. Zastosowanie takiej metody oddłużenia jest szczególnie wskazane w przypadku dłużników posiadających większe dochody. Poprzez układ z wierzycielem dłużnik może w pewnym zakresie ochronić posiadany majątek, co odróżnia tę procedurę od zwykłego postępowania upadłościowego.
Układ z wierzycielami w upadłości – najważniejsze informacje
Prowadzeniem postępowania zajmuje się nadzorca sądowy. Z tego względu większość postępowania ma miejsce poza salą sądową. Nadzorca sądowy ma za zadanie zwołać i przeprowadzić zgromadzenie wierzycieli. Podczas takiego zgromadzenia odbywa się głosowanie nad układem, który zaproponowano. Ze względu na charakter prowadzonego postępowania zobowiązuje się dłużnika do uiszczenia zaliczki. Wskazać należy również, że taka zaliczka jest przeznaczona na wynagrodzenie nadzorcy sądowego. Poza tym dłużnik posiada na to 30 dni licząc od dnia otwarcia postępowania. Warto podkreślić także, że brak uiszczenia zaliczki skutkuje umorzenie postępowania. Z tego względu wywiązanie się z obowiązku wpłaty zaliczki jest istotne dla dłużnika i jego sprawy.
Zawarcie układu a prawo restrukturyzacyjne
W przypadku zawarcia układu z wierzycielami musi się to odbyć w myśl regulacji Prawa Restrukturyzacyjnego. Dotyczy w głównej mierze zapisów koncentrujących się na przyspieszonym postępowaniu upadłościowym. Ma to związek ze sprawami dotyczącymi propozycji układowych. Warto znaczyć także, że układ można zawrzeć najdłużej na pięć lat. Za wyjątek uznaje się układ, który dotyczy wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo. W związku z tym takie wyjątkowe sytuacje najczęściej dotyczą wpisu hipoteki do księgi wieczystej.
Dłużnik, który dysponuje na własność nieruchomością, jeśli chcę zawrzeć układ z wierzycielami musi w szczególności zwracać uwagę na czas. A konkretnie odnosi się to do prowadzenia przez wierzyciela egzekucji z nieruchomości. Podkreślić należy również, że tego typu egzekucja nie ulega zawieszeniu podczas prowadzonego postępowania o zawarcie układu. Jeśli takie postępowanie zainicjował sąd to zgromadzenie musi mieć miejsce w trakcie czterech miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania. Sytuacja ma się nieco inaczej jeśli postępowanie wszczęto na wniosek dłużnika. W takiej sytuacji nadzorca sądowy ma trzy miesiące na zwołanie zgromadzenia wierzycieli.
Redukcja zobowiązań w wyniku propozycji układowych
Zmniejszenie, a więc zredukowanie zobowiązań można osiągnąć poprzez propozycje układowe. Tego typu propozycje mogą przybierać różną formę. Przykładowo mogą one polegać na zmianie terminu spłaty zobowiązania, a także spłaty zobowiązania w ratach. Poza tym za propozycję układową uznać można również wprowadzenie zmian albo całkowite uchylenie praw zabezpieczających przedmiotową wierzytelność. To, jaka propozycja układowa będzie przedstawiona i zaakceptowana zależy od dłużnika, ale również od wierzycieli. Ważne jest, aby takie rozwiązanie było akceptowalne dla obu stron.
O autorze