Układ z wierzycielami w upadłości konsumenckiej

Układ z wierzycielami w upadłości konsumenckiej to jedna z możliwości oddłużenia. Zastosowanie takiej metody oddłużenia jest szczególnie wskazane w przypadku dłużników posiadających większe dochody. Poprzez układ z wierzycielem dłużnik może w pewnym zakresie ochronić posiadany majątek, co odróżnia tę procedurę od zwykłego postępowania upadłościowego.

Układ z wierzycielami w upadłości – najważniejsze informacje

Prowadzeniem postępowania zajmuje się nadzorca sądowy. Z tego względu większość postępowania ma miejsce poza salą sądową. Nadzorca sądowy ma za zadanie zwołać i przeprowadzić zgromadzenie wierzycieli. Podczas takiego zgromadzenia odbywa się głosowanie nad układem, który zaproponowano. Ze względu na charakter prowadzonego postępowania zobowiązuje się dłużnika do uiszczenia zaliczki. Wskazać należy również, że taka zaliczka jest przeznaczona na wynagrodzenie nadzorcy sądowego. Poza tym dłużnik posiada na to 30 dni licząc od dnia otwarcia postępowania. Warto podkreślić także, że brak uiszczenia zaliczki skutkuje umorzenie postępowania. Z tego względu wywiązanie się z obowiązku wpłaty zaliczki jest istotne dla dłużnika i jego sprawy.

Zawarcie układu a prawo restrukturyzacyjne

W przypadku zawarcia układu z wierzycielami musi się to odbyć w myśl regulacji Prawa Restrukturyzacyjnego. Dotyczy w głównej mierze zapisów koncentrujących się na przyspieszonym postępowaniu upadłościowym. Ma to związek ze sprawami dotyczącymi propozycji układowych. Warto znaczyć także, że układ można zawrzeć najdłużej na pięć lat. Za wyjątek uznaje się układ, który dotyczy wierzytelności zabezpieczonych rzeczowo. W związku z tym takie wyjątkowe sytuacje najczęściej dotyczą wpisu hipoteki do księgi wieczystej.

Dłużnik, który dysponuje na własność nieruchomością, jeśli chcę zawrzeć układ z wierzycielami musi w szczególności zwracać uwagę na czas. A konkretnie odnosi się to do prowadzenia przez wierzyciela egzekucji z nieruchomości. Podkreślić należy również, że tego typu egzekucja nie ulega zawieszeniu podczas prowadzonego postępowania o zawarcie układu. Jeśli takie postępowanie zainicjował sąd to zgromadzenie musi mieć miejsce w trakcie czterech miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania. Sytuacja ma się nieco inaczej jeśli postępowanie wszczęto na wniosek dłużnika. W takiej sytuacji nadzorca sądowy ma trzy miesiące na zwołanie zgromadzenia wierzycieli.

Redukcja zobowiązań w wyniku propozycji układowych

Zmniejszenie, a więc zredukowanie zobowiązań można osiągnąć poprzez propozycje układowe. Tego typu propozycje mogą przybierać różną formę. Przykładowo mogą one polegać na zmianie terminu spłaty zobowiązania, a także spłaty zobowiązania w ratach. Poza tym za propozycję układową uznać można również wprowadzenie zmian albo całkowite uchylenie praw zabezpieczających przedmiotową wierzytelność. To, jaka propozycja układowa będzie przedstawiona i zaakceptowana zależy od dłużnika, ale również od wierzycieli. Ważne jest, aby takie rozwiązanie było akceptowalne dla obu stron.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

kontakt@lipinskikancelaria.pl, tel. 792 873 876

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu. 

Polecane artykuły

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Takie pytanie często zadają sobie osoby, które nie do końca radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Warto zwrócić uwagę na to, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie następuje z dnia na dzień. Jest to proces, który wymaga cierpliwości oraz czasu. Upadłość konsumencka - czym właściwie jest? Podstawową cechą upadłości konsumenckiej jest to, że…

Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy?

Postępowanie restrukturyzacyjne jest inicjowane przez przedsiębiorcę, który jest niewypłacalny albo zagrożony niewypłacalnością. Jak właściwie przeprowadzić restrukturyzację firmy? Czy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są zawsze możliwe? Restrukturyzacja firmy: skutki otwarcia postępowania Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego niesie za sobą następujące skutki: dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań, chyba, że powstały po otwarciu postępowania postępowania egzekucyjne są zawieszane z mocy…

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem?

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem? Pytanie to może zastanawiać osoby, które stały się niewypłacalne. Chęć ogłoszenia upadłości konsumenckiej należy poprzedzić analizą sytuacji, w jakiej znalazł się dłużnik. Taka analiza może również pokazać, że dłużnika zanim ogłosi upadłość może skorzystać z zawarcia ugody. Zanim dojdzie do ogłoszenia upadłości warto zdecydować się na porozumienie z wierzycielami. Podjęcie…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania