Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Jak ogłosić upadłość konsumencką? Takie pytanie często zadają sobie osoby, które nie do końca radzą sobie ze spłatą zobowiązań. Warto zwrócić uwagę na to, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie następuje z dnia na dzień. Jest to proces, który wymaga cierpliwości oraz czasu.

Upadłość konsumencka – czym właściwie jest?

Podstawową cechą upadłości konsumenckiej jest to, że dzięki niej możliwe jest oddłużenie upadłego. Warto również zwrócić uwagę na to, że oddłużenie jest procesem. Z tego względu nie następuje ono z dnia na dzień. Poza tym nie wystarczy jedynie złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości. Czynność ta rozpoczyna postępowanie o ogłoszenie upadłości, ale jej nie gwarantuje. Aby skutecznie ogłosić upadłość konsumencką warto przed złożeniem wniosku przeprowadzić analizę sytuacji dłużnika. Podkreślić warto, że dzięki analizie można określić szanse na skuteczne ogłoszenie upadłości. Jest to także ważne działanie dla oceny sytuacji finansowej dłużnika. Poprzez złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości dłużnik może zyskać oddłużenie. Pomimo tego bardzo ważnym aspektem całego postępowania jest zaspokojenie wierzycieli. Postępowanie upadłościowe ma umożliwić maksymalne zaspokojenie roszczeń wierzycieli. W czasie postępowania to syndyk przejmuje zarząd nad całością majątku dłużnika. W efekcie likwidacji takiego majątku ma dojść do zaspokojenia roszczeń wierzycieli.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej

Za podstawę skutecznego ogłoszenia upadłości konsumenckiej uznaje się spełnienie przez dłużnika przesłanek niezbędnych do jej ogłoszenia. Podstawą ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność dłużnika. Warto również podkreślić, że niewypłacalność musi charakteryzować się trwałością. Pojawienie się trwałej niewypłacalności następuje wówczas, gdy dłużnik nie ma możliwości regulowania swoich zobowiązań wymagalnych przez przynajmniej trzy miesiące. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to prawo, a nie obowiązek. Z tego względu, jeśli dłużnik nie reguluje zobowiązań wymagalnych może, ale nie musi skorzystać z instytucji upadłości. W celu skutecznego ogłoszenia upadłości dłużnik musi starannie przygotować wniosek. Taki wniosek pozwoli na przedstawienie jego sytuacji oraz braku wypłacalności. Wniosek o ogłoszenie upadłości nie może zawierać braków lub błędów. Ich pojawienie się powoduje znaczne opóźnienia w rozpoczęci postępowania, a to z kolei negatywnie oddziałuje na sytuację dłużnika. Dlatego też tak ważne jest właściwe opracowanie wniosku.

Ogłoszenie upadłości – i co dalej?

Ogłoszenie upadłości to ważne wydarzenie w życiu dłużnika. Istotne jest przy tym, aby dłużnik prowadził współpracę z syndykiem, który zarządza jego majątkiem. Współpraca ta dotyczy wydania składników majątku oraz informacji, które go dotyczą. Informacje dotyczące majątku stanowią kluczowy element dla sformułowania planu spłaty przez syndyka.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

kontakt@lipinskikancelaria.pl, tel. 792 873 876

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu. 

Polecane artykuły

Czy potrzebuję prawnika w upadłości konsumenckiej?

Z roku na rok rośnie liczba ogłaszanych upadłości konsumenckich. Rośnie również świadomość dłużników, którzy rozumieją korzyści płynące z ogłoszenia upadłości. Od około dwóch lat w zasadzie każdy niewypłacalny dłużnik ma szansę na uzyskanie oddłużenia. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie: czy potrzebuję prawnika w upadłości konsumenckiej? [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej" subtitle="Skontaktuj się z…

Pre-pack w upadłości konsumenckiej

Otrzymaliśmy postanowienie sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości i zatwierdzenia warunków sprzedaży majątku naszej klientki. Chodzi o tzw. pre - pack w upadłości konsumenckiej. Niewypłacalny dłużnik, który jest osobą fizyczną, posiadającą majątek może bowiem ogłosić upadłość konsumencką w ramach przygotowanej likwidacji (tzw. pre-pack). Na czym to polega? Czym jest pre-pack i jakie korzyści ze sobą niesie?…

Upadłość firmy - kto może ogłosić?

Upadłość firmy Słupsk. Upadłość może zostać ogłoszona wówczas, gdy dochodzi do braku wypłacalności przedsiębiorstwa. Ogłoszenie upadłości więc jest możliwe wówczas, gdy nie ma trwałej możliwości regulowania zobowiązań wymagalnych. Taka trwałość następuje wówczas, gdy zobowiązania wymagalne nie są regulowane od co najmniej trzech miesięcy. Jednakże samo powstanie trwałej niewypłacalności nie wystarczy na ogłoszenie upadłości. Przedsiębiorstwo musi mieć…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania