Przebieg postępowania upadłościowego to etapy, które następują w czasie ogłaszania upadłości. Głównym celem prowadzonego postępowania jest zaspokojenie wierzyciel. Wskazuje się, że takie zaspokojenie powinno nastąpić na możliwie jak najwyższym poziomie. Poza tym jeśli pojawią się odpowiednie przesłanki przedsiębiorca ogłaszający upadłość może w dalszym ciągu zachować przedsiębiorstwo. Zaspokojeniu wierzycieli służy likwidacja majątku. Jednakże jego likwidacja, jak również zakończenie działalności przedsiębiorstwa, nie jest procesem nagłym. Dochodzi do tego stopniowo.
Przebieg postępowania upadłościowego – czym jest utrata zarządu?
W chwili ogłoszenia upadłości dochodzi do utraty zarządu nad majątkiem. Zgodnie z Prawem upadłościowym majątek posiadany przez upadłego tworzy masę upadłości. Nadmienić należy również, że przewidziano pewne wyjątki od tej zasady. Majątek upadłego nie pozostaje sam sobie. Musi być on zarządzany, aby doszło do zaspokojenia wierzycieli, a rola ta przypada syndykowi.
Utrata zarządu nad majątkiem powoduje, że upadły nie ma możliwości podjęcia skutecznych czynności mających związek z przedsiębiorstwem. Dotyczy to również pełnomocnictw, które wydał upadły. Z chwilą ogłoszenia upadłości takie pełnomocnictwa tracą swoją moc i zostają cofnięte. Poza tym jako skutek utraty zarządu przez upadłego uznaje się nieważność czynności dokonanych wobec mienia. Chodzi o czynności, które podjął upadły od chwili ogłoszenia upadłości. Ze względu na to, że upadły może nie być świadomy ogłoszenia upadłości, bo dokonano tego w trybie zarządu, może podjąć czynności nieświadomie. W takiej sytuacji należy odwołać podjęte czynności.
Działalność przedsiębiorstwa po ogłoszeniu upadłości
Ogłoszenie upadłości przez dłużnika nie powoduje automatycznego zaprzestania działalności jego przedsiębiorstwa. W niektórych sytuacjach byłoby to niekorzystne z punktu widzenia wierzycieli. Warto podkreślić, że kontynuowanie działalności może powodować zwiększenie majątku dłużnika, a to z kolei spowoduje zaspokojenie wierzycieli w większym stopniu. Jednakże podjęcie decyzji o tymczasowym kontynuowaniu działalności leży w gestii syndyka. Jeśli uzna on, że kontynuowanie działalności przyczyni się do zwiększenia wartości masy upadłości to wyda on pozytywną decyzję. W przypadku kontynuowania działalności zarząd nad przedsiębiorstwem sprawuje syndyk. Jego wiedza i doświadczenie w tym zakresie ma pozwolić na właściwe zarządzanie przedsiębiorstwem.
O autorze