Przebieg postępowania upadłościowego

Przebieg postępowania upadłościowego to etapy, które następują w czasie ogłaszania upadłości. Głównym celem prowadzonego postępowania jest zaspokojenie wierzyciel. Wskazuje się, że takie zaspokojenie powinno nastąpić na możliwie jak najwyższym poziomie. Poza tym jeśli pojawią się odpowiednie przesłanki przedsiębiorca ogłaszający upadłość może w dalszym ciągu zachować przedsiębiorstwo. Zaspokojeniu wierzycieli służy likwidacja majątku. Jednakże jego likwidacja, jak również zakończenie działalności przedsiębiorstwa, nie jest procesem nagłym. Dochodzi do tego stopniowo.

Przebieg postępowania upadłościowego – czym jest utrata zarządu?

W chwili ogłoszenia upadłości dochodzi do utraty zarządu nad majątkiem. Zgodnie z Prawem upadłościowym majątek posiadany przez upadłego tworzy masę upadłości. Nadmienić należy również, że przewidziano pewne wyjątki od tej zasady. Majątek upadłego nie pozostaje sam sobie. Musi być on zarządzany, aby doszło do zaspokojenia wierzycieli, a rola ta przypada syndykowi.

Utrata zarządu nad majątkiem powoduje, że upadły nie ma możliwości podjęcia skutecznych czynności mających związek z przedsiębiorstwem. Dotyczy to również pełnomocnictw, które wydał upadły. Z chwilą ogłoszenia upadłości takie pełnomocnictwa tracą swoją moc i zostają cofnięte. Poza tym jako skutek utraty zarządu przez upadłego uznaje się nieważność czynności dokonanych wobec mienia. Chodzi o czynności, które podjął upadły od chwili ogłoszenia upadłości. Ze względu na to, że upadły może nie być świadomy ogłoszenia upadłości, bo dokonano tego w trybie zarządu, może podjąć czynności nieświadomie. W takiej sytuacji należy odwołać podjęte czynności.

Działalność przedsiębiorstwa po ogłoszeniu upadłości

Ogłoszenie upadłości przez dłużnika nie powoduje automatycznego zaprzestania działalności jego przedsiębiorstwa. W niektórych sytuacjach byłoby to niekorzystne z punktu widzenia wierzycieli. Warto podkreślić, że kontynuowanie działalności może powodować zwiększenie majątku dłużnika, a to z kolei spowoduje zaspokojenie wierzycieli w większym stopniu. Jednakże podjęcie decyzji o tymczasowym kontynuowaniu działalności leży w gestii syndyka. Jeśli uzna on, że kontynuowanie działalności przyczyni się do zwiększenia wartości masy upadłości to wyda on pozytywną decyzję. W przypadku kontynuowania działalności zarząd nad przedsiębiorstwem sprawuje syndyk. Jego wiedza i doświadczenie w tym zakresie ma pozwolić na właściwe zarządzanie przedsiębiorstwem.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

kontakt@lipinskikancelaria.pl, tel. 792 873 876

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu. 

Polecane artykuły

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka daje możliwość uzyskania oddłużenia. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak jednak wygląda w praktyce umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej?  [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o oddłużeniu w upadłości" subtitle="Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!" kontakt=1] Które długi nie ulegają umorzeniu w upadłości…

Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej

Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej może być dobrym rozwiązaniem dla podmiotów, które posiadają trudności w regulowaniu własnych zobowiązań wymagalnych. Ze względu na wprowadzenie obostrzeń wynikających z pandemii Covid-19 może się okazać, że dla wielu przedsiębiorców ogłoszenie upadłości to jedyne wyjście. Zagrożenia, które wynikają z prowadzeniem działalności gospodarczej powodują, że warto przybliżyć zagadnienia, które obowiązują od 24…

Upadłość konsumencka w raporcie za 2021 rok

Choć po pierwszej połowie 2021 r. podejrzewaliśmy, że liczba ogłoszonych upadłości wyniesie 16 500, okazało się, że ich popularność zaskoczyła nawet nas. W 2021 r. ogłoszono aż 18 205 upadłości konsumenckich. Przedstawiamy upadłość konsumencka w raporcie za 2021 rok. Przeczytaj artykuł do końca, aby poznać dane dotyczące upadłości konsumenckich. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o upadłości…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania