Czym jest masa upadłości dla upadłego? Zagadnienie to nie zawsze jest jasne dla osób ogłaszających upadłość konsumencką. Likwidacja masy upadłości jest ważnym etapem podczas postępowania upadłościowego. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z likwidacji masy upadłości możliwe jest zaspokojenie wierzycieli.
Czym jest masa upadłości?
Najprościej masę upadłości można określić jako elementy majątku, które należą do upadłego. Należy podkreślić również to, że masa upadłości składa się zarówno z dóbr materialny, jak i praw. Składnikami masy upadłości są elementy majątku upadłego, które posiada w momencie ogłoszenia upadłości, ale także te, które nabył w czasie postępowania upadłościowego. W związku z tym jeśli upadły w czasie postępowania upadłościowego kupił samochód, dom lub mieszkanie to po ogłoszeniu upadłości takie dobro tworzy masę upadłości. Istotne jest również to, że w Prawie upadłościowym przewidziano wyjątki od tej reguły. Są to nieliczne sytuacje, w których składnik majątku nie wchodzi do masy upadłości. Takie przypadki wskazano w art. 63 – 67a Prawa upadłościowego. Jako przykład takiej sytuacji podać można mienie wyłączone spod egzekucji na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego.
Co daje likwidacja masy upadłości?
Likwidacja masy upadłości następuje na podstawie planu likwidacji. W pierwszej kolejność w czasie trzydziestu dni od ogłoszenia upadłości opracowuje się spis inwentarza. Czynności tej nie dokonuje upadły, ale syndyk. Następnie syndyk przygotowuje plan likwidacji i preliminarz wydatków. Podkreślić należy, że wskazane dokumenty dają możliwość zapoznania się ze składnikami masy upadłości. Dzięki pracy wykonywanej przez syndyka można pozyskać wiedzę dotyczącą wszystkich elementów masy upadłości. Jego praca pozwala także na przekazanie tych informacji wierzycielom, którzy powinni być najbardziej zainteresowani procesem likwidacji masy upadłości. Ich zainteresowanie wynika z tego, że ze środków pozyskanych z likwidacji następuje zaspokojenie ich roszczeń. Działania syndyka dają możliwość oceny tego, czy po likwidacji masy upadłości wierzyciele będą zaspokojeni w całości, czy tylko w pewnej części. Z tego względu bardzo ważne jest, aby upadły przekazał syndykowi wszystkie informacje dotyczące składników masy upadłości. Pozwoli to na właściwe przeprowadzenie procesu likwidacji, a tym samym większe zaspokojenie wierzycieli.
O autorze