Elementy masy upadłości mają bardzo duże znaczenie w czasie prowadzonego postępowania upadłościowego. Często osoby ogłaszające upadłość konsumencką nie mają wiedzy o tym, czym jest masa upadłości. W chwili ogłoszenia upadłości składniki majątku upadłego tworzą masę upadłości. Z tego względu warto przeanalizować, które składniki majątku upadłego wchodzą w jej skład, a które nie.
Co tworzy masę upadłości?
Jak już wspomniano masa upadłości składa się z majątku, który należy do upadłego. Chodzi więc o składniki majątku upadłego, który jest w jego posiadaniu w chwili ogłoszenia upadłości. Jednakże taki majątek nie stanowi wyłącznego elementu masy upadłości. Upadły powinien pamiętać o tym, że jeśli w czasie prowadzonego postępowania upadłościowego nabędzie jakikolwiek majątek to on również wchodzi do masy upadłości. Przykładowo, jeśli w trakcie postępowania upadłościowego upadły nabędzie w jakikolwiek sposób samochód, który jest jego własnością, on również stanie się składnikiem masy upadłości.
To, co tworzy masę upadłości określa syndyk na zasadzie przepisów prawa upadłościowego. Zadaniem syndyka jest przygotowanie spisu inwentarza oraz spisu należności. Zauważa się, że spis inwentarza wskazuje na prawa, ruchomości oraz nieruchomości. Poza tym spis inwentarza dotyczy również środków finansowych, które umieszczone są na koncie bankowym upadłego i w kasie. Warto podkreślić także, że syndyk musi pamiętać, aby w spisie inwentarza nie ująć składników majątku, które nie mogą zgodnie z prawem wejść w skład masy upadłości.
Jakie elementy majątku nie tworzą masy upadłości?
Kwestie związane z wykluczeniem określonych składników majątku upadłego z masy upadłości określono w Prawie upadłościowym. Za podstawę uznaje się wykluczenie z masy upadłości składników, które wyłączono spod egzekucji. Takie wyłączenie następuje w oparciu o zapisy kodeksu postępowanie cywilnego. Jako inny wyjątek podać można również wynagrodzenie uzyskiwane przez upadłego za pracę. Jednakże dotyczy to wyłącznie części niepodlegającej zajęciu. Masy upadłości nie tworzą również kwoty uzyskiwane w ramach świadczenia emerytalnego oraz rentowego. W tym przypadku również dotyczy to części, która nie podlega zajęciu. Poza tym w skład masy upadłości nie wchodzą sumy przyznane przez Skarb Państwa na cele specjalne. Wyłączone są również odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych, świadczenia z ubezpieczeń osobowych oraz świadczenia alimentacyjne. Składnikiem masy upadłości nie są także świadczenia pieniężne wypłacane jeśli egzekucja alimentacyjna jest bezskuteczna.
O autorze