Postępowanie restrukturyzacyjne jest inicjowane przez przedsiębiorcę, który jest niewypłacalny albo zagrożony niewypłacalnością. Jak właściwie przeprowadzić restrukturyzację firmy? Czy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są zawsze możliwe?
Restrukturyzacja firmy: skutki otwarcia postępowania
Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego niesie za sobą następujące skutki:
- dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań, chyba, że powstały po otwarciu postępowania
- postępowania egzekucyjne są zawieszane z mocy prawa
- uchylenie zajęć rachunków bankowych dłużnika staje się możliwe
- postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności zabezpieczonej na mieniu dłużnika mogą ulec zawieszeniu (maksymalnie na okres 3 miesięcy)
- wypowiedzenie umowy najmu lub dzierżawy, w której prowadzone jest przedsiębiorstwo dłużnika staje się niedopuszczalne
- wypowiedzenie umowy kredytowej w zakresie środków pozostawionych do dyspozycji przed dniem otwarcia postępowania również staje się niedopuszczalne
- zarządca sądowy w sanacji ma możliwość odstąpienia od nierentownych umów bez konieczności płacenia kar umownych
- zarządca sądowy może przeprowadzić redukcję zatrudnienia na zasadach identycznych jak syndyk w upadłości
Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy? – plan restrukturyzacyjny
Zdarza się, że restrukturyzacja opiera się wyłącznie na restrukturyzacji zadłużenia (oddłużenie firmy), zazwyczaj polega to na:
- redukcji zadłużenia
- odroczeniu terminu zapłaty
- konwersji zadłużenia na udziały bądź akcje
Dłużnik powinien pamiętać, że będzie mu łatwiej przekonać wierzycieli do zawarcia układu, jeżeli nadzorca lub zarządca sądowy sporządzi solidny plan restrukturyzacyjny. Wymaga to jednak znajomości prawa, ekonomii oraz branży restrukturyzowanej firmy.
Restrukturyzacja firmy: współpraca dłużnika z doradcą restrukturyzacyjnym
Przy tworzeniu planu restrukturyzacyjnego powinien brać udział dłużnik, ponieważ to on zna najlepiej swoje przedsiębiorstwo. Dobrze przeprowadzona restrukturyzacja polega na transformacji przedsiębiorstwa, której celem jest poprawienie jego kondycji w zakresie posiadanych zasobów oraz działalności operacyjnej. Jest to możliwe, dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu dłużnika oraz doradcy restrukturyzacyjnego.
Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy? – podsumowanie
Podstawowym zadaniem restrukturyzacji jest ochrona przed upadłością i odzyskanie zdolności płatniczej. Przeprowadzenie procesu restrukturyzacji powinno odbywać się pod nadzorem profesjonalisty w tej dziedzinie – doradcy restrukturyzacyjnego, który wskaże optymalne rozwiązania i pomoże wyjść z kłopotów. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące restrukturyzacji to zapraszamy do kontaktu.
O autorze