Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy?

Postępowanie restrukturyzacyjne jest inicjowane przez przedsiębiorcę, który jest niewypłacalny albo zagrożony niewypłacalnością. Jak właściwie przeprowadzić restrukturyzację firmy? Czy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są zawsze możliwe?

Restrukturyzacja firmy: skutki otwarcia postępowania

Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego niesie za sobą następujące skutki:

  • dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań, chyba, że powstały po otwarciu postępowania
  • postępowania egzekucyjne są zawieszane z mocy prawa
  • uchylenie zajęć rachunków bankowych dłużnika staje się możliwe
  • postępowania egzekucyjne dotyczące wierzytelności zabezpieczonej na mieniu dłużnika mogą ulec zawieszeniu (maksymalnie na okres 3 miesięcy)
  • wypowiedzenie umowy najmu lub dzierżawy, w której prowadzone jest przedsiębiorstwo dłużnika staje się niedopuszczalne
  • wypowiedzenie umowy kredytowej w zakresie środków pozostawionych do dyspozycji przed dniem otwarcia postępowania również staje się niedopuszczalne
  • zarządca sądowy w sanacji ma możliwość odstąpienia od nierentownych umów bez konieczności płacenia kar umownych
  • zarządca sądowy może przeprowadzić redukcję zatrudnienia na zasadach identycznych jak syndyk w upadłości

Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy? – plan restrukturyzacyjny

Zdarza się, że restrukturyzacja opiera się wyłącznie na restrukturyzacji zadłużenia (oddłużenie firmy), zazwyczaj polega to na:

  1. redukcji zadłużenia
  2. odroczeniu terminu zapłaty
  3. konwersji zadłużenia na udziały bądź akcje

Dłużnik powinien pamiętać, że będzie mu łatwiej przekonać wierzycieli do zawarcia układu, jeżeli nadzorca lub zarządca sądowy sporządzi solidny plan restrukturyzacyjny. Wymaga to jednak znajomości prawa, ekonomii oraz branży restrukturyzowanej firmy.

Restrukturyzacja firmy: współpraca dłużnika z doradcą restrukturyzacyjnym

Przy tworzeniu planu restrukturyzacyjnego powinien brać udział dłużnik, ponieważ to on zna najlepiej swoje przedsiębiorstwo. Dobrze przeprowadzona restrukturyzacja polega na transformacji przedsiębiorstwa, której celem jest poprawienie jego kondycji w zakresie posiadanych zasobów oraz działalności operacyjnej. Jest to możliwe, dzięki odpowiedniemu zaangażowaniu dłużnika oraz doradcy restrukturyzacyjnego.

Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy? – podsumowanie

Podstawowym zadaniem restrukturyzacji jest ochrona przed upadłością i odzyskanie zdolności płatniczej. Przeprowadzenie procesu restrukturyzacji powinno odbywać się pod nadzorem profesjonalisty w tej dziedzinie – doradcy restrukturyzacyjnego, który wskaże optymalne rozwiązania i pomoże wyjść z kłopotów. Jeśli mają Państwo pytania dotyczące restrukturyzacji to zapraszamy do kontaktu.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

kontakt@lipinskikancelaria.pl, tel. 792 873 876

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu. 

Polecane artykuły

Upadłość firmy - kto może ogłosić?

Upadłość firmy Słupsk. Upadłość może zostać ogłoszona wówczas, gdy dochodzi do braku wypłacalności przedsiębiorstwa. Ogłoszenie upadłości więc jest możliwe wówczas, gdy nie ma trwałej możliwości regulowania zobowiązań wymagalnych. Taka trwałość następuje wówczas, gdy zobowiązania wymagalne nie są regulowane od co najmniej trzech miesięcy. Jednakże samo powstanie trwałej niewypłacalności nie wystarczy na ogłoszenie upadłości. Przedsiębiorstwo musi mieć…

Przebieg postępowania upadłościowego

Przebieg postępowania upadłościowego to etapy, które następują w czasie ogłaszania upadłości. Głównym celem prowadzonego postępowania jest zaspokojenie wierzyciel. Wskazuje się, że takie zaspokojenie powinno nastąpić na możliwie jak najwyższym poziomie. Poza tym jeśli pojawią się odpowiednie przesłanki przedsiębiorca ogłaszający upadłość może w dalszym ciągu zachować przedsiębiorstwo. Zaspokojeniu wierzycieli służy likwidacja majątku. Jednakże jego likwidacja, jak…

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem?

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem? Pytanie to może zastanawiać osoby, które stały się niewypłacalne. Chęć ogłoszenia upadłości konsumenckiej należy poprzedzić analizą sytuacji, w jakiej znalazł się dłużnik. Taka analiza może również pokazać, że dłużnika zanim ogłosi upadłość może skorzystać z zawarcia ugody. Zanim dojdzie do ogłoszenia upadłości warto zdecydować się na porozumienie z wierzycielami. Podjęcie…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania