Czy potrzebuję prawnika w upadłości konsumenckiej?

Z roku na rok rośnie liczba ogłaszanych upadłości konsumenckich. Rośnie również świadomość dłużników, którzy rozumieją korzyści płynące z ogłoszenia upadłości. Od około dwóch lat w zasadzie każdy niewypłacalny dłużnik ma szansę na uzyskanie oddłużenia. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie: czy potrzebuję prawnika w upadłości konsumenckiej?

Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej

Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!

Kontakt

Prawnik w upadłości konsumenckiej – potrzebny czy nie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna, jak mogłoby się wydawać. Samo sporządzenie wniosku jest w zasięgu osoby, która nie ma żadnej wiedzy prawniczej.

Sporządzenie wniosku to ważny krok, jednak nie jest najważniejszy. Dłużnicy w przeważającej większości nie mają wiedzy na temat tego, w jaki sposób prowadzone jest postępowanie upadłościowe. Co do zasady jest ono bowiem skomplikowane. Dłużnicy nie znają również zasad zajmowania dochodu przez syndyka. Problemem pojawia się zazwyczaj na kluczowym etapie postępowania – czyli podczas ustalania planu spłaty wierzycieli.

Nieskomplikowane sytuacje, w których dłużnik obejdzie się bez prawnika

Z naszej praktyki wynika, że w sytuacjach o niskim stopniu skomplikowania, dłużnik może teoretycznie obejść się bez pomocy prawnika kiedy:

  • nie prowadził działalności gospodarczej,
  • dłużnik nie posiada nieruchomości,
  • nie ma wielu wierzycieli,
  • dłużnik nie ma innych osób na swoim utrzymaniu,
  • możliwości zarobkowe dłużnika odpowiadają jego aktualnemu dochodowi.

Dlaczego warto mieć prawnika w upadłości konsumenckiej

Niezależnie od sytuacji, dłużnik nie może zakładać, że wszystko potoczy się po jego myśli. Swego czasu zgłosiła się do nas klientka, której postępowanie upadłościowe trwało już trzy lata. Sprawa nie była skomplikowana (dłużniczka nie posiadała majątku). Nie miała także wielu wierzycieli. Na etapie sporządzenia wniosku skorzystała z pomocy prawnika. Na dalszym etapie zrezygnowała z obsługi prawnej.

Problemy klientki były związane z koniecznością sporządzenia wniosku o umorzenie zobowiązań. Następnie należało ustosunkować się do pism wierzycieli, które były odpowiedzią na wniosek dłużniczki. Dopiero kolejnym etapem będzie rozprawa w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli lub umorzenia zobowiązań.

Jak widać na przedstawionym przykładzie, nawet rzetelne sporządzenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie zapewnia dłużnikowi spokoju na dalszym etapie postępowania. Konieczne będzie bowiem jeszcze sporządzenie wniosku w przedmiocie ustalenia planu spłaty wierzycieli oraz ewentualne stawiennictwo na rozprawie.

Do czego przydatny jest prawnik w upadłości konsumenckiej?

  1. Prawidłowe sporządzenie wniosku uwzględniające orzecznictwo sądów upadłościowych.
  2. Doradztwo w zakresie współpracy z syndykiem.
  3. Kontrolowanie działań syndyka.
  4. Sporządzenie wniosku o zmniejszenie wysokości zajęcia dochodu upadłego.
  5. Wniosek o uzyskanie kwoty na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych upadłego.
  6. Wniosek o umorzenie zobowiązań albo ustalenie planu spłaty wierzycieli.
  7. Reprezentacja na rozprawie o umorzenie zobowiązań/ustalenie planu spłaty wierzycieli.

Kompleksowa obsługa prawna może wesprzeć dłużnika w wielu sytuacjach. Zalecamy wybór osoby specjalizującej się w prawie upadłościowym. Jest to skomplikowana dziedzina prawa. Z kolei sporządzenie wniosku z zachowaniem jedynie wymogów formalnych może nie wystarczyć do szybkiego uzyskania oddłużenia. Zapraszamy do kontaktu z naszą kancelarią. Specjalizujemy się w Prawie upadłościowym oraz restrukturyzacyjnym.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

kontakt@lipinskikancelaria.pl, tel. 792 873 876

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu. 

Polecane artykuły

Jak przeprowadzić restrukturyzację firmy?

Postępowanie restrukturyzacyjne jest inicjowane przez przedsiębiorcę, który jest niewypłacalny albo zagrożony niewypłacalnością. Jak właściwie przeprowadzić restrukturyzację firmy? Czy restrukturyzacja i oddłużenie firmy są zawsze możliwe? Restrukturyzacja firmy: skutki otwarcia postępowania Otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego niesie za sobą następujące skutki: dłużnik nie reguluje swoich zobowiązań, chyba, że powstały po otwarciu postępowania postępowania egzekucyjne są zawieszane z mocy…

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem?

Czy upadłość jest dobrym rozwiązaniem? Pytanie to może zastanawiać osoby, które stały się niewypłacalne. Chęć ogłoszenia upadłości konsumenckiej należy poprzedzić analizą sytuacji, w jakiej znalazł się dłużnik. Taka analiza może również pokazać, że dłużnika zanim ogłosi upadłość może skorzystać z zawarcia ugody. Zanim dojdzie do ogłoszenia upadłości warto zdecydować się na porozumienie z wierzycielami. Podjęcie…

Czy potrzebuję prawnika w upadłości konsumenckiej?

Z roku na rok rośnie liczba ogłaszanych upadłości konsumenckich. Rośnie również świadomość dłużników, którzy rozumieją korzyści płynące z ogłoszenia upadłości. Od około dwóch lat w zasadzie każdy niewypłacalny dłużnik ma szansę na uzyskanie oddłużenia. Warto zatem odpowiedzieć na pytanie: czy potrzebuję prawnika w upadłości konsumenckiej? [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o upadłości konsumenckiej" subtitle="Skontaktuj się z…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania