Czym jest masa upadłości dla upadłego?

Czym jest masa upadłości dla upadłego? Zagadnienie to nie zawsze jest jasne dla osób ogłaszających upadłość konsumencką. Likwidacja masy upadłości jest ważnym etapem podczas postępowania upadłościowego. Dzięki środkom finansowym pozyskanym z likwidacji masy upadłości możliwe jest zaspokojenie wierzycieli.

Czym jest masa upadłości?

Najprościej masę upadłości można określić jako elementy majątku, które należą do upadłego. Należy podkreślić również to, że masa upadłości składa się zarówno z dóbr materialny, jak i praw. Składnikami masy upadłości są elementy majątku upadłego, które posiada w momencie ogłoszenia upadłości, ale także te, które nabył w czasie postępowania upadłościowego. W związku z tym jeśli upadły w czasie postępowania upadłościowego kupił samochód, dom lub mieszkanie to po ogłoszeniu upadłości takie dobro tworzy masę upadłości. Istotne jest również to, że w Prawie upadłościowym przewidziano wyjątki od tej reguły. Są to nieliczne sytuacje, w których składnik majątku nie wchodzi do masy upadłości. Takie przypadki wskazano w art. 63 – 67a Prawa upadłościowego. Jako przykład takiej sytuacji podać można mienie wyłączone spod egzekucji na podstawie Kodeksu postępowania cywilnego.

Co daje likwidacja masy upadłości?

Likwidacja masy upadłości następuje na podstawie planu likwidacji. W pierwszej kolejność w czasie trzydziestu dni od ogłoszenia upadłości opracowuje się spis inwentarza. Czynności tej nie dokonuje upadły, ale syndyk. Następnie syndyk przygotowuje plan likwidacji i preliminarz wydatków. Podkreślić należy, że wskazane dokumenty dają możliwość zapoznania się ze składnikami masy upadłości. Dzięki pracy wykonywanej przez syndyka można pozyskać wiedzę dotyczącą wszystkich elementów masy upadłości. Jego praca pozwala także na przekazanie tych informacji wierzycielom, którzy powinni być najbardziej zainteresowani procesem likwidacji masy upadłości. Ich zainteresowanie wynika z tego, że ze środków pozyskanych z likwidacji następuje zaspokojenie ich roszczeń. Działania syndyka dają możliwość oceny tego, czy po likwidacji masy upadłości wierzyciele będą zaspokojeni w całości, czy tylko w pewnej części. Z tego względu bardzo ważne jest, aby upadły przekazał syndykowi wszystkie informacje dotyczące składników masy upadłości. Pozwoli to na właściwe przeprowadzenie procesu likwidacji, a tym samym większe zaspokojenie wierzycieli.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

kontakt@lipinskikancelaria.pl, tel. 792 873 876

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu. 

Polecane artykuły

Restrukturyzacja firmy budowlanej

Jeśli w twojej firmie budowlanej pojawił się kryzys, nie czekaj z decyzją o restrukturyzacji. Upływający czas działa na niekorzyść Twojego przedsiębiorstwa. Piętrzące się problemy powodują coraz większe szkody w przedsiębiorstwie. Jak zatem uratować firmę przed upadłością czy przed komornikami? W branży budowlanej kryzysy zdarzają się bardzo często. Mając tego świadomość, warto się przed nimi bronić…

Umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej

Upadłość konsumencka daje możliwość uzyskania oddłużenia. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Jak jednak wygląda w praktyce umorzenie zobowiązań w upadłości konsumenckiej?  [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o oddłużeniu w upadłości" subtitle="Skontaktuj się z nami - 58 352 1343 i sprawdź jak działamy!" kontakt=1] Które długi nie ulegają umorzeniu w upadłości…

Upadłość konsumencka w raporcie za 2021 rok

Choć po pierwszej połowie 2021 r. podejrzewaliśmy, że liczba ogłoszonych upadłości wyniesie 16 500, okazało się, że ich popularność zaskoczyła nawet nas. W 2021 r. ogłoszono aż 18 205 upadłości konsumenckich. Przedstawiamy upadłość konsumencka w raporcie za 2021 rok. Przeczytaj artykuł do końca, aby poznać dane dotyczące upadłości konsumenckich. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o upadłości…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania