Jak przebiega postępowanie upadłościowe? Osoby zainteresowanie ogłoszeniem upadłości mogą zastanawiać się nad tym, w jaki sposób przeprowadza się takie postępowanie. Zauważa się, że przebieg postępowania upadłościowego zależy od tego, czy ogłasza je przedsiębiorca, czy też konsument. W przypadku upadłości przedsiębiorstwa postępowanie jest bardziej złożone.
Jak przebiega postępowanie upadłościowe konsumenta?
W przypadku postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można wyróżnić trzy podstawowe etapy. Pierwszy etap to rozpatrywanie przez sąd wniosku złożonego przez konsumenta o ogłoszenie upadłości. Jako drugi etap prowadzonego postępowania wskazuje się działalność podejmowaną przez syndyka. Natomiast trzeci etap skupia się na planie spłaty wierzycieli.
Ważne jest, aby najpierw przeprowadzić analizę sytuacji dłużnika. Jest to podstawa do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Dzięki takiej analizie można określić, czy konsument ma podstawę do tego, aby taki wniosek złożyć. Kolejną czynnością jest zebranie dokumentów koniecznych do właściwego przygotowania wniosku. Po jego przygotowaniu można go złożyć do sądu. Złożenie wniosku sąd zajmuje się jego rozpatrzeniem. Jeśli sąd uzna, że są podstawy do ogłoszenia upadłości to przychyla się do niego i ogłasza upadłość. Równocześnie sąd ustanawia syndyka dla upadłego. Upadły wydaje syndykowi majątek, ale również informacje, które dotyczą tego majątku.
Dalszy etap postępowania sprowadza się do powiadomienia wierzycieli o tym, że dłużnik ogłosił upadłość. Wraz z przekazaniem takiej informacji wzywa się wierzycieli do zgłoszenia wierzytelność. Następnie syndyk zajmuje się poszukiwaniem majątku należącego do dłużnika. W efekcie takich działań przygotowywany jest spis inwentarza, a także plan likwidacji. Dzięki opracowaniu wspomnianych dokumentów można przejść do likwidacji masy upadłości, a więc składników majątku upadłego. Po zakończeniu likwidacji majątku syndyk przygotowuje projekt planu spłaty, który przedstawia się wierzycielom, a także upadłemu. Projekt trafia również do sądu wraz ze stanowiskiem wierzycieli oraz upadłego. Sąd ma za zadanie ustalić plan spłaty, który następnie należy wykonać.
Etapy postępowania upadłościowego przedsiębiorcy
Jak zaznaczono we wstępie postępowanie upadłościowe przedsiębiorcy posiada bardziej złożoną strukturę niż postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Często wynika to z tego, że majątek firmy jest znacznie większy niż konsumenta. Wpływa na to również rozproszenie majątku. Jednakże główna różnica pomiędzy tymi postępowaniami widoczna jest w czasie rozpatrywania wniosku. W przypadku przedsiębiorstwa następuje ustalenie tymczasowego nadzorcy sądowego. Jego rola sprowadza się do zabezpieczenia majątku będącego własnością dłużnika. Ma on również za zadanie pozyskać informacje potrzebne sądowi do wydania orzeczenia. Poza tym różnice w postępowaniu widoczne są w czasie formułowania listy wierzytelności oraz wnoszenia sprzeciwu. Pokazuje to, że droga przedsiębiorcy do ogłoszenia upadłości jest dłuższa i bardziej skomplikowana niż w przypadku konsumenta. Jednakże w przypadku przedsiębiorstw, które są niewypłacalne, warto rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
O autorze