Jak przebiega postępowanie upadłościowe?

Jak przebiega postępowanie upadłościowe?  Osoby zainteresowanie ogłoszeniem upadłości mogą zastanawiać się nad tym, w jaki sposób przeprowadza się takie postępowanie. Zauważa się, że przebieg postępowania upadłościowego zależy od tego, czy ogłasza je przedsiębiorca, czy też konsument. W przypadku upadłości przedsiębiorstwa postępowanie jest bardziej złożone.

Jak przebiega postępowanie upadłościowe konsumenta?

W przypadku postępowania o ogłoszenie upadłości konsumenckiej można wyróżnić trzy podstawowe etapy. Pierwszy etap to rozpatrywanie przez sąd wniosku złożonego przez konsumenta o ogłoszenie upadłości. Jako drugi etap prowadzonego postępowania wskazuje się działalność podejmowaną przez syndyka. Natomiast trzeci etap skupia się na planie spłaty wierzycieli.

Ważne jest, aby najpierw przeprowadzić analizę sytuacji dłużnika. Jest to podstawa do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Dzięki takiej analizie można określić, czy konsument ma podstawę do tego, aby taki wniosek złożyć. Kolejną czynnością jest zebranie dokumentów koniecznych do właściwego przygotowania wniosku. Po jego przygotowaniu można go złożyć do sądu. Złożenie wniosku sąd zajmuje się jego rozpatrzeniem. Jeśli sąd uzna, że są podstawy do ogłoszenia upadłości to przychyla się do niego i ogłasza upadłość. Równocześnie sąd ustanawia syndyka dla upadłego. Upadły wydaje syndykowi majątek, ale również informacje, które dotyczą tego majątku.

Dalszy etap postępowania sprowadza się do powiadomienia wierzycieli o tym, że dłużnik ogłosił upadłość. Wraz z przekazaniem takiej informacji wzywa się wierzycieli do zgłoszenia wierzytelność. Następnie syndyk zajmuje się poszukiwaniem majątku należącego do dłużnika. W efekcie takich działań przygotowywany jest spis inwentarza, a także plan likwidacji. Dzięki opracowaniu wspomnianych dokumentów można przejść do likwidacji masy upadłości, a więc składników majątku upadłego. Po zakończeniu likwidacji majątku syndyk przygotowuje projekt planu spłaty, który przedstawia się wierzycielom, a także upadłemu. Projekt trafia również do sądu wraz ze stanowiskiem wierzycieli oraz upadłego. Sąd ma za zadanie ustalić plan spłaty, który następnie należy wykonać.

Etapy postępowania upadłościowego przedsiębiorcy

Jak zaznaczono we wstępie postępowanie upadłościowe przedsiębiorcy posiada bardziej złożoną strukturę niż postępowanie o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Często wynika to z tego, że majątek firmy jest znacznie większy niż konsumenta. Wpływa na to również rozproszenie majątku. Jednakże główna różnica pomiędzy tymi postępowaniami widoczna jest w czasie rozpatrywania wniosku. W przypadku przedsiębiorstwa następuje ustalenie tymczasowego nadzorcy sądowego. Jego rola sprowadza się do zabezpieczenia majątku będącego własnością dłużnika. Ma on również za zadanie pozyskać informacje potrzebne sądowi do wydania orzeczenia. Poza tym różnice w postępowaniu widoczne są w czasie formułowania listy wierzytelności oraz wnoszenia sprzeciwu. Pokazuje to, że droga przedsiębiorcy do ogłoszenia upadłości jest dłuższa i bardziej skomplikowana niż w przypadku konsumenta. Jednakże w przypadku przedsiębiorstw, które są niewypłacalne, warto rozważyć złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości.

O autorze

Krzysztof Lipiński

Licencjonowany doradca restrukturyzacyjny, syndyk.
Mediator sądowy przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku.

kontakt@lipinskikancelaria.pl, tel. 792 873 876

O NAS

Nasza kancelaria to zespół prawników wyspecjalizowanych w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Ochroną praw dłużników zajmujemy się od ponad pięciu lat. W związku z dużym doświadczeniem wiemy jak poruszać się po meandrach upadłości, restrukturyzacji czy negocjacji z wierzycielami. Nadrzędnym celem naszych działań jest zawsze znalezienie właściwego rozwiązania celem pogodzenia rozbieżnych interesów dłużnika i wierzyciela. Do spraw naszych klientów podchodzimy każdorazowo z pełnym zaangażowaniem, gdyż tylko to może zaowocować pomyślnym zakończeniem zleconych spraw. Nasza kancelaria ma biura w Gdańsku i Gdyni. Obsługujemy klientów z całej Polski ze szczególnym uwzględnieniem Pomorza.  Spotkanie możliwe w jednym z naszych biur bądź za pomocą internetowego komunikatora wideo.

MISJA

Nasi klienci to zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej. Poprzez swą działalność pomagamy ludziom uzyskać oddłużenie, pozbyć się problemów i wrócić do normalnego życia. Przedsiębiorców zaś edukujemy, w jaki sposób mogą bezpiecznie prowadzić biznes minimalizując ryzyko utraty płynności finansowej. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że w skład naszego zespołu wchodzą doradcy biznesowi, podatkowi, finansowi oraz adwokaci.

PLANY

Kancelaria Restrukturyzacyjna Lipiński i Wspólnicy jest ogólnopolską kancelarią wyspecjalizowaną w upadłości i restrukturyzacji. Niniejszy serwis powstał w celu obsługi dłużników ze Słupska i Koszalina zainteresowanych uzyskaniem oddłużenia w upadłości. Strona główna naszej kancelarii skupia się na restrukturyzacji, doradztwie biznesowym oraz upadłości. Dodatkowo rozwijamy forum o restrukturyzacji i upadłości. W ten sposób chcemy zapewnić mieszkańcom Pomorza dostęp do profesjonalnej wiedzy o upadłości, restrukturyzacji, negocjacjach z wierzycielami, zagadnieniach podatkowych i prawnych aspektach prowadzenia biznesu. 

Polecane artykuły

Pre-pack w upadłości konsumenckiej

Otrzymaliśmy postanowienie sądu w przedmiocie ogłoszenia upadłości i zatwierdzenia warunków sprzedaży majątku naszej klientki. Chodzi o tzw. pre - pack w upadłości konsumenckiej. Niewypłacalny dłużnik, który jest osobą fizyczną, posiadającą majątek może bowiem ogłosić upadłość konsumencką w ramach przygotowanej likwidacji (tzw. pre-pack). Na czym to polega? Czym jest pre-pack i jakie korzyści ze sobą niesie?…

Upadłość konsumencka w raporcie za 2021 rok

Choć po pierwszej połowie 2021 r. podejrzewaliśmy, że liczba ogłoszonych upadłości wyniesie 16 500, okazało się, że ich popularność zaskoczyła nawet nas. W 2021 r. ogłoszono aż 18 205 upadłości konsumenckich. Przedstawiamy upadłość konsumencka w raporcie za 2021 rok. Przeczytaj artykuł do końca, aby poznać dane dotyczące upadłości konsumenckich. [nc4wp_slogan title="Dowiedz się więcej o upadłości…

Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej

Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej może być dobrym rozwiązaniem dla podmiotów, które posiadają trudności w regulowaniu własnych zobowiązań wymagalnych. Ze względu na wprowadzenie obostrzeń wynikających z pandemii Covid-19 może się okazać, że dla wielu przedsiębiorców ogłoszenie upadłości to jedyne wyjście. Zagrożenia, które wynikają z prowadzeniem działalności gospodarczej powodują, że warto przybliżyć zagadnienia, które obowiązują od 24…

Biuro w Gdańsku

ul. Henryka Sienkiewicza 11/2,
80-227 Gdańsk

Biuro w Gdyni

Al. Zwycięstwa 241/13
81-521 Gdynia

Pliki do pobrania