Upadłość firmy Słupsk Koszalin. Działalność kancelarii skupia się na sprawach z zakresu prawa upadłościowego oraz restrukturyzacyjnego. Od ponad pięciu lat zajmujemy się skutecznym oddłużaniem zarówno przedsiębiorstw, jak i osób fizycznych. Działamy przede wszystkim na terenie Pomorza ze względu na lokalizację biur w Gdańsku i Gdyni. Jednakże naszymi klientami są również przedsiębiorcy i osoby fizyczne z terenu całej Polski. Prowadzimy spotkania osobiste w biurach w Gdyni i Gdańsku, ale także online dzięki wykorzystywaniu internetowego komunikatora video. Przeprowadzenie analizy sytuacji nie wiąże się dla Państwa z ponoszeniem kosztów.
Zobowiązanie do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości
Zgodnie z prawem upadłościowym przedsiębiorca jest zobowiązany do wniesienia o upadłości. Jeśli nie wywiąże się z ciążącym na nim obowiązku będzie ponosił odpowiedzialność za zobowiązania przedsiębiorca. Dotyczy to sytuacji prowadzenia działalności w formie spółki prawa handlowego. Poza tym brak dopełnienia takiego obowiązku skutkuje odpowiedzialnością odszkodowawczą, a także pojawianiem się trudności podczas ogłaszania upadłości konsumenckiej.
Upadłość firmy Słupsk Koszalin – kiedy należy wnosić o upadłość?
Odwołując się do art. 11 i 21 prawa upadłościowego wskazać należy, że dłużnik posiada 30 dni na wniesienie do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości. Termin ten liczy się od chwili, w której powstał stan niewypłacalności. Brak wypłacalności określa się jako nieregulowanie wymagalnych zobowiązań pieniężnych od co najmniej trzech miesięcy. Jest to tak zwana przesłanka płynnościowa niewypłacalności. Natomiast o niewypłacalności przedsiębiorstwa mówi się także wtedy, gdy zobowiązania przewyższają dwukrotnie majątek firmy. Drugim warunkiem jest utrzymywanie się takiego stanu od co najmniej 24 miesięcy. Taka przesłanka określana jest jako majątkowa. Ma ona zastosowanie najczęściej w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółek akcyjnych.
Możliwość ogłoszenia upadłości
Ogłoszenie upadłości przedsiębiorcy jest możliwe wówczas, gdy sąd uzna, że posiadany majątek pozwala na pokrycie kosztów związanych z postępowaniem upadłościowym. Drugim warunkiem jest przynajmniej częściowe zaspokojenie wierzycieli. Aby przedsiębiorca mógł ogłosić upadłość duże znaczenie ma posiadanie składników majątku, które można upłynnić. Najlepiej jeśli przedsiębiorstwo dysponuje środkami pieniężnymi. Jest to najbardziej komfortowa sytuacja dla dłużnika. Wynika to z tego, że samo wniesienie wniosku o ogłoszenie upadłości przedsiębiorstwa wiąże się z uiszczeniem opłaty 1000 zł, które przeznacza się na opłaty sądowe związane z rozpatrzeniem wniosku. Poza tym przedsiębiorca wnosi równowartość jednokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat z nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego – kwota ta wynosi obecnie 5 148,07 zł.
Składniki masy upadłości
Ogłoszenie upadłości wiąże się z tym, że majątek należący do upadłego tworzy masę upadłości. Jej stworzenie ma na celu zaspokojenie wierzycieli. Nadmienić należy, że majątek należący do upadłego w dniu ogłoszenia upadłości, a także ten, który nabył w czasie postępowania tworzy masę upadłości. Warto zaznaczyć, że w sytuacji, gdy prowadzone jest postępowanie egzekucyjne wobec majątku, który tworzy masę upadłości i zostało one wszczęte zanim doszło do ogłoszenia upadłości, to zostaje ono zawieszone. Takie zawieszenie następuje z mocy prawa wraz z dniem ogłoszenia upadłości. Natomiast umorzenie takiego postępowania również z mocy prawa następuje po uprawomocnieniu się postępowania o ogłoszeniu upadłości.
Upadłość firmy Słupsk Koszalin – kancelaria prawna
Kancelaria zajmuje się skutecznym oddłużaniem przedsiębiorstw oraz osób fizycznych od ponad pięciu lat. Dzięki zdobytemu doświadczeniu dysponujemy umiejętnościami oraz wiedzą, która pozwala na przeprowadzenie każdego postępowania upadłościowego.
Masz pytania dotyczące ogłoszenia upadłości bądź chcesz ogłosić upadłość? Zapraszamy do kontaktu.z
O autorze