Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej może być dobrym rozwiązaniem dla podmiotów, które posiadają trudności w regulowaniu własnych zobowiązań wymagalnych. Ze względu na wprowadzenie obostrzeń wynikających z pandemii Covid-19 może się okazać, że dla wielu przedsiębiorców ogłoszenie upadłości to jedyne wyjście. Zagrożenia, które wynikają z prowadzeniem działalności gospodarczej powodują, że warto przybliżyć zagadnienia, które obowiązują od 24 marca 2020 roku. Dotyczą one przede wszystkim osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Co warte podkreślenia przedsiębiorca może zamknąć działalność i ogłosić upadłość konsumencką.
Upadłość przedsiębiorcy osoby fizycznej – zakres regulacji
Prawo upadłościowe wskazuje, że osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą ma możliwość ogłoszenia upadłości. Dzięki takiemu zapisowi każda osoba fizyczna, która prowadzi działalność ma zagwarantowaną możliwość ogłoszenia upadłości firmy. Warto również zauważyć, że wspomniane wcześniej zmiany uchyliły przepisy dotyczące oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości. Jednakże dotyczy to wyłącznie sytuacji, w której wniosek został oddalony ze względu na przekroczenie terminu wyznaczonego na jego wniesienie. Podkreślić należy także, że wprowadzana zmiana wpływa na położenie przedsiębiorcy. Jednakże ogłaszając upadłość podmiot powinien zwracać uwagę na termin ustawowy. Wynika to z tego, że może on wpływać na przebieg oddłużenia podmiotu.
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości
Zgodnie z obowiązującymi przepisami przedsiębiorca, który chce złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości ma na to 30 dni. Warto podkreślić, że termin ten liczy się od dnia, w którym powstała niewypłacalność danego podmiotu. Stan niewypłacalności to sytuacja, w której zobowiązania wymagalne nie są regulowane od co najmniej trzech miesięcy. Zmiany, które zostały wprowadzone w wyniku pandemii nie odnoszą się do przesunięcia wspomnianego terminu. Pomimo braku zmian w tym zakresie podjęto działania, które mają wydłużyć terminu na wniesienie wniosku. Zakłada się, że będzie on wynosił do kwartału po tym jak zakończy się epidemia.
Działania przedsiębiorcy
Dla przedsiębiorcy, który chcę ogłosić upadłość najważniejszy jest czas. Jeśli pojawią się problemy z wypłacalnością warto zdecydować się na restrukturyzację zobowiązań. Wówczas, gdy działania te nie zaowocują sukcesem, czy też w ogóle nie będzie możliwości przeprowadzenia restrukturyzacji warto zawnioskować o ogłoszenie upadłości. W wyniku ogłoszenia upadłości przedsiębiorca traci cały swój dorobek, który tworzył podczas działalności. Z tego względu warto trzymać rękę na pulsie i w odpowiednim czasie dokonać restrukturyzacji zobowiązań.
O autorze